Viimased postitused:
Kuidas luua unikaalne müügipakkumine ehk USP

Marketing is too important to be left to the marketing department - David Packard

Unikaalne müügipakkumine ehk USP (unique selling proposition) on turunduse üks nurgakivisid. Peab olema põhjus, miks inimesed teevad äri just sinuga ja mitte kellegi teisega - midagi palju paremat või erinevamat võrreldes konkurentidega. Seth Godin on kirjutanud sellest määravast erinevusest raamatu Purple Cow. Miks just lilla lehm? Sellepärast, et mööda Prantsusmaad sõites nägi Seth tee ääres sadu kui mitte tuhandeid lehmi - alguses tundus see huvitav ja uus, kuid kui terve päev vaadata ühesuguseid musta-valgekirjusid lehmi, siis muutub see igavaks ja tüütuks. Selles kontekstis oleks lilla lehm midagi erakordset, midagi mis eristuks massist. See printsiip on oluline ka äri ja toodete turundamise juures. Samas lihtsalt erinemine ei anna midagi, sest erinevus peab tooma ka kasu su sihtgrupile.

Mis on USP?

  1. Unique ehk unikaalne - selgelt eristab sind ülejäänud konkurentidest, näidates sind kõige loogilisema valikuna sihtgrupile
  2. Selling ehk müügi - veenab potentsiaalset klienti su toote eest raha välja käima
  3. Proposition ehk pakkumine - ettepanek potentsiaalsele kliendile, millega ta peaks nõustuma

Põhjus, miks ma need kolm punkti kõik välja tõin on see, et tihti tundub USP justkui sõnakõlks, mille tähendus on paljudele hägune, teadmata või ei pöörata sellele lihtsalt tähelepanu. Kuid see ei koosne asjata kolmest elemendist. Kui sa oma USP-d hakkad kirjutama siis pead kindlasti veenduma, et need kolm elementi ka selles sisalduksid.

Näiteid headest USP-dest

Kui su pakk peab absoluutselt, kindlasti seal olema järgmine päev - Federal Express

Sa saad värske, kuuma pitsa toimetatud sinu ukse ette 30 minutiga või kiiremini - või see on tasuta - Domino Pizza

Piimašokolaad, mis sulab su suus, mitte su käes - M&M's

Kuidas luua omale USP

  1. Kirjelda oma sihtgruppi. Enne kui sa saad turundama hakata, siis sa pead teadma, kellele su toode ja sõnum suunatud on.
  2. Millise probleemi su toode lahendab? Sinu sihtgrupi perspektiivist vaadatuna leia peamine probleem, mille su toode lahendab või leevendust toob.
  3. Nimeta suurimad kasud, mis sinu toote tarbimisest saadakse. Pane kirja 3-5 kasutegurit, mida su klient saab, kui ta valib sinu toote ning mida ta ei  saaks kuskilt mujalt.
  4. Anna konkreetne tõestus või lubadus. Harva paneb ümmargune jutt ja keerutamine kedagi mõnda toodet valima. Too välja tõestus, et su toode töötab ja veel parem anna välja lubadus nagu üleval Domino Pizza puhul, kus rohkem kui 30 minutiga kohale jõudnud pitsat olid tellija jaoks tasuta.
  5. Kombineeri ja kirjuta kokku. Kirjuta eelnevates punktides kogutud info ühe pragrahvi kokku (3-5 lauset), nii et see tundub loomulik ja omab mõtet.
  6. Eemalda üleliigne. Toimeta seda paragrahvi nii kaua kuni on alles jäänud ainult üks lause ja see ütleb ära kõige olulisema. Püüa see lause teha niivõrd lihtsaks ja konkreetseks kui võimalik.

Nüüd, kus sul on olemas oma USP, siis rakenda seda kõikjal, kus oma äri ja toodet turundad. Ning mis põhiline - täida lubadust, mis sa oma USP-s andsid.

USP ei pea tingimata olema toote või äri jaoks, selle võib luua ka iseendale. Eriti oluline on see luua kui oled vabakutseline, kuid mitte ainult. Personaalne USP aitab sul aru saada, kus on sinu eelised ja millises suunas sa professionaalselt areneda võiksid. Personaalse USP kohta loe siit.

Kas sinu äril on USP? Jaga oma USP-d kommentaarides.

Sildid: , , , ,

Kommenteerimine on suletud.


0