Viimased postitused:
Kuidas jõuda Google’i esilehele? (osa 1)

Paljudele, kes pole ise otsimootoritele optimeerimisega tegelenud, on vastus sellele küsimusele müsteerium. Osadele, kes on end otsimootoritele optimeerimise vallas harinud, tundub see lihtne (põhilised aspektid ongi lihtsad, kirjutasin sellest ka 456 miljardi veebilehe analüüsi postituses). Kuid nendele, kes on juba alustanud optimeerimisega ja tulemusi ei näe, tundub see jällegi müsteeriumina. Kuidas siis saada oma veebileht ja selle alalehed Google's sinu väljavalitud märksõnaga esilehele? Esikolme hulka? Lausa esimeseks? Sellest ma antud postituste sarjas juttu teengi.

Et täit kasu saada antud postituses sisalduvast infost peaks olemas olema oma veebileht (või vähemalt kindel plaan), kus sa müüd oma toodet või teenust, promod kellegi teise toodet või siis näitad Adsense või muid reklaame. See tähendab, et sa oled juba oma niši välja valinud. Nüüd on aga aeg valida välja otsisõnad, millele iga oma veebilehe alaleht optimeerida.

Algatuseks peaksid teadvustama endale õigete märksõnade leidmise tähtsust. See ei ole asi, mida võib teha möödaminnes. Valitud otsisõnad, kas toovad sulle korraliku sissetuleku või sa oled oma aja (ja muud ressursid) lootusetult raisanud veebilehe ja kõige sellega seonduva üles ehitamisele. Samuti ära oota, et mõni tööriist otsib sinu eest kõik sobilikud märksõnad välja - miski ei asenda oma pead.

Leia oma nišiga seotud märksõnad

Et leida märksõnad, millele oma veebileht ja selle alalehed optimeerida, peaksid tegema järgnevat:

 • Pea meeles, et inglisekeelsel turul ühesõnalise märksõnaga ei ole mõistlik esilehe poole hakata pürgima. Vali välja vähemalt kahesõnalised fraasid (3-4 sõnalised fraasid on täiesti tavalised)
 • Mõtle, mida su potentsiaalne klient võiks otsingukasti sisestada:
  • Mis probleemile ta üritab lahendust leida?
  • Mis slängifraasid on iseloomulikud sinu nišile?
  • Mis lahendusi sa pakud?
  • Mis küsimusi ta küsib (Yahoo Answers)?
  • Millest ta foorumites räägib (Boardreader)?
 • Vaata oma konkurentide veebilehti ja otsi märksõnu järgmistest kohtadest:
  • Alalehtede pealkirjad
  • Lehtede tiitlid
  • "Meta keywords" veebilehe "source" koodis (kuigi Google on ammu öelnud, et ta ignoreerib seda, on see siiski paljudel olemas) näitab selgelt, mis otsisõnadele su konkurent panustab
  • "Meta description" veebilehe koodis
  • Toodete nimed
  • Toodete kirjeldused
  • Lehe sisu
  • Menüü linkide tekst
 • Kasuta digitaalseid sõnaraamatuid sünonüümide leidmiseks (kui keskendud inglisekeelsele turule):
 • Kasuta märksõnade tööriistu (seda alles siis, kui oled eelnevad sammud läbinud):

Kui oled leidnud terve hulga otsisõnu ja salvestanud endale (listina tekstifaili näiteks), siis tuleb asuda välja noppima neid, mida on mõtet kasutada.

Uuri palju sinu listis olevaid märksõnu otsitakse iga kuu

Selleks kasuta Google Keyword Tooli, et välja valida otsisõnad, millel on keskmiselt piisavalt otsinguid kuus. Mina isiklikult ei pea alla 1000 otsingu arvestatavaks. Soovitatav oleks, et otsinguid oleks mõni tuhat kuus. Üle 10 000 on juba väga hea. Kui su märksõnade list on ka selle sõela läbinud, siis liigu konkurentsi hindamise juurde.google-keyword-tool-fraas-otsingut-kuus

Vali oma võitlusi

Ära ürita konkureerida otsisõnaga, millel on üle mõistuse suur konkurents. Seda saab määrata mitmel erineval viisil:

 • Mitu tulemust Google näitab otsitulemustes?
  Kui Google otsingutulemused näitavad otsisõnale sadu tuhandeid tulemusi (seda "phrase match" puhul ehk fraasina otsides (jutumärgid ümber otsitavate sõnade)), siis ilmselt on konkurents liialt suur.

google-tulemuste-arv

 • Mitu linki on suunatud veebilehele, mis asub sellel kohal, kuhu sina soovid pürgida (top10, top5, top3)
  Seda saad teada kasutades Yahoo Site Explorerit. Kui veebilehele (konkreetsele alalehele, mitte domeenile üldiselt), millega sa üritad konkureerida, on suunatud rohkem kui tuhat linki (vali kindlasti "Except from this domain"), siis on mõistlik valida järgmine otsisõna, sest üksi selle tulemuse saavutamine on väga aeganõudev kui mitte võimatu.

yahoo-site-explorer-viited-teistelt-lehtedelt

 • Kas otsisõna on su konkurendi lehe tiitlis?

google-marksona-tiitlis

 • Kas otsisõna on su konkurendi lehe URL-is?

google-marksona-urlis

 • Kas esilehel on palju kasutajate loodud sisuga lehti või mõne suure veebipoe tootelehti?
  Üldiselt on võimalik konkureerida kasutajate loodud sisuga (alalehed lehtedelt nagu näiteks: youtube.com, yahoo.answers.com, squidoo.com, twitter.com jne), sest nende optimeerimisega pole keegi vaeva näinud (on ka erandeid). Samuti on reaalne Amazon.com ja taoliste veebipoodide toodete lehtedest ettepoole jõuda, sest nendele pole suunatud tavaliselt eriti palju linke ning nad asuvad sügaval kataloogipuus ehk neile kandub üle vähem domeeni prominentsusest. Eriti lihtne on seda saavutada, kui registreerid oma parima märksõnaga domeeni (rahvusvahelise turu puhul: märksõna.com/märksõna.net/märksõna.org).

Unusta PageRank konkurentsi hindamisel! See on väga subjektiivne ja eksitav näitaja. Paljudel juhtudel on mitme võrra väiksema PageRankiga veebileht üleval pool otsitulemustes tänu rohkem kontsentreeritud ankrutekstiga linkidele.

Praeguseks on su esialgsed märksõnad kaks sõela läbinud ning nüüd tuleks välja uurida, kas nende märksõnadega Google's keegi raha ka teenib. Sellest ning muust, mis oma lehe Google esilehele saamiseks teha vaja on, räägin järgmises postituses.

Kuidas jõuda Google'i esilehele? (osa 2)

PS. Enne aasta lõppu alustan eksperimendiga, kus hakkan täiesti nullist pihta: valin välja niši, valin välja märksõnad, registreerin domeeni, panen veebilehe püsti, tekitan veebilehele sisu, optimeerin, hangin linke. Kajastan seda eksperiment siin blogis perioodiliselt.

Eksperimendi lõpuks on tolle veebilehe esileht ning iga sisuleht (mitte kontaktleht jms) Google's esilehel. Eeldan, et see eksperiment võtab aega 3-6 kuud.

Et esimesena teada saada, millal eksperiment algab, siis telli endale selle blogi RSS voog ja jälgi mind Twitteris siin.

»crosslinked«

Sildid: , , , ,
 • Meelis

  Jälgin huviga eksperimenti. Minu viimane eksperiment 0-st esikolmikusse vôttis aega avaldamisest 7 pva. ( tegemist oli globaalse indekseerimisega, mitte eestisisesega)
  Jôudu.

 • http://www.netiturundus.net/ carl

  Plaanin samuti Google.com indeksis esilehele viia kõik alalehed. 7 päeva on väga kiire. Vahel võtab Googlel indekseerimine paar nädalat aega. Rääkimata siis esikolmikusse jõudmisest. Tohib küsida, kui suur oli igakuine otsitavus selle märksõnaga (phrase match) ja kui palju tulemusi Google näitab?
  Ning kust ja kui palju linke suunasid sellele lehele? Kas kasutasid bookmarkimist, pingimist, rss submit?

 • Pingback: Kuidas jõuda Google’i esilehele? (osa 2) | netiturundus.net()

 • Meelis

  phrase mach 22.100 , tulemusi 1.7 mln.

 • Pingback: Google eksperiment: Niši leidmine | netiturundus.net()

 • http://firstcopyright.com ap

  ei ole vist üleliigne rõhutada, et kellegi lõppeesmärk ei ole tegelt google’s esimene olla, isegi mitte populaarse märksõnaga. lõppeesmärk on tellimuste vms arv. mida sellest järeldada? seda et märksõnade valikul on üks olulisemaid kriteeriume mõelda, kas selle märksõna otsija tahab sinu toodet tegelikult.
  lihtne näide: kui oled autorendifirma, ei ole eriti nutikas panustada märksõnale “odavaim auto” vms, kuna selle otsija tahab suurima tõenäosusega autot osta, mitte rentida, jne.
  mõõtmaks, millised märksõnad tegelikult sinu jaoks töötavad, kasuta Google Analytics (Goals, Funnels)

 • http://www.netiturundus.net/ carl

  Absoluutselt. Sellest räägin ma ka selle postituse teises osas. Raha sissetoovate otsisõnade leidmisel on abiks kindlasti Adwordsi klikihinnad, sest otsisõnadel, mis raha sisse ei too, ei taha keegi panustada üldiselt. Mida kõrgemad klikihinnad, seda suurem ka tõenäosus, et selle otsisõnaga on võimalik raha teha. Eesti puhul muidugi on asi alles suhteliselt lapsekingades siiski ning mahud marginaalsed ingliskeelse turuga. Palju on vaja ise katsetada, mis töötab ja mis mitte.

 • http://firstcopyright.com ap

  justjust. minu point aga selles et sõnad, mis ühele raha sisse toovad, ei pruugi seda teisele olla, mis siis et vahe võibolla isegi ainult käändes. seetõttu soovitaksin Sinu toodud protsessi lisada LÕPPU samm, et mõelda läbi, kas iga välja mõeldud märksõna kasutaja tahab seda mida pakud.
  Sinu blogi ja eksperimenti jälgin huviga, sest teen ise läbi ka kõike nullist, paar päeva tagasi regasin http://firstcopyright.com ja tegin esimesed SEO liigutused, kuigi enamuse ressurssi tahaks muidugi panna teenuse enda arengule.