Viimased postitused:
7 nippi, kuidas kirjutada paremat veebiteksti

Uuringud on näidanud, et veebilehe külastaja tähelepanu püüdmiseks on kõigest mõni sekund enne kui ta klikib back nuppu ja jätkab oma surfamist teistele lehekülgedel. Esimene tähelepanupüüdja on huvitav, intrigeeriv või külastaja kasule viitav pealkiri, mille ülesanne on panna lugema artikli või teksti esimest lauset. Esimese lause eesmärk on panna lugema teist lauset jne. Seega pole haarava ja loetava veebiteksti kirjutamine sugugi lihtne. Siin on sulle mõned näpunäited, kuidas paremini oma lugejaga kommunikeeruda ning kirjutada teksti, mille lugemine on nauditav.

1. Ole personaalne

personaalsusInternet muutub iga päevaga aina enam personaalsemaks ja sotsiaalsemaks. Kolmandas isikus kirjutatud artiklid pole enam moes. Suhtle oma lugejaga otse - kirjuta artiklit nagu sa vestleksid temaga. Lisaks sellele, et paned pildi ennast tutvustavale lehele, näita ka oma veebitekstis välja oma iseloomu ning maailmavaateid. Keegi ei soovi lugeda kuiva ja isikupäratut teksti.

2. Kasuta sõnavara, millest saaks ka su ema aru

Püüa mitte liialt akadeemiline olla. Oma valdkonna žargooni ja termineid kasutades peletad sa palju potentsiaalseid kliente, uudisvooga või e-maililistiga liitujaid. Kasuta sõnavara, mida kasutavad su kliendid, mitte kolleegid. On ilmselge põhjus, miks me iga päev ajaviiteks entsüklopeediaid ei loe - see on akadeemiline ja raskesti loetav.

3. Kasuta metafoore ja võrdlusi

Üks viis, kuidas inimesed üksteist kiiresti ja hästi mõistavad on läbi ühiste kogemuste. Ilmselt eelmises punktis toodud näide entsüklopeedia osas lõi sulle pildi ette paksust raamatust, kus on palju tarka ja keerulist teksti, mida pole kerge lugeda. Seega kasutades metafoore, võrdlusi ja ühised kogemusi on võimalik vaid paari sõnaga lugejale oma mõte edasi anda.

4. Kasuta pilte, mis täiendavad teksti

Veebileht, millel on ainult tekst, näeb väga igav ja monotoonne välja. Kasuta pilte, et anda edasi emotsioone ning luua artiklile teatud toon.

sulepea5. Ära paranda enne lõpetamist

Tavaline viga, mis paljud kirjutajad teevad on kirjutamise ajal teksti kohendamine. Paranda alles siis, kui artikkel on valmis. Tervet pilti nähes on palju lihtsam aru saada, mis elemendid sobivad ja millised tuleks välja jätta. Et segamatult kirjutada kasuta Darkroom tasuta tarkvara.

6. SEO on oluline

Kui sa tahad (ilmselgelt sa tahad), et su veebilehele jõuaks võimalikult paljud külastajad läbi otsimootorite, siis pead mõtlema, milliseid sõnu võiksid inimesed otsingukasti sisestada, kes otsivad just seda lehekülge, mille sisu sa parasjagu kirjutad. Kui oled mõelnud välja nimekirju sõnu, siis siirdu sellega Google Keyword Tooli ning sisesta need sinna, et näha palju otsinguid kuus inimesed nendega sooritavad. Nüüd võta enim otsitud märksõnad ja lisa need teksti sisse. Olulisemaid märksõnu peaksid kasutama artikli esimese 50-100 sõna sees. Kui kasutad mõnda blogimisplatvormi, siis lisa märksõnad ka siltidena postituse juurde.

7. Muuda tekst skanneeritavaks

Enamik internetis surfajaid armastab teksti skannida ehk silmadega sellest üle libistada, et näha, kas seal on midagi olulist või põnevat nende jaoks. Selleks kasuta täpp-nimekirju, muuda olulised fraasid boldiks ja jäta teksti vahele hingamisruumi.

Lisalugemist: Kuidas kirjutada atraktiivsemaid peakirju

Millist punkti sina kõige olulisemaks pead või on sul sellesse nimekirja midagi lisada?

»crosslinked«

Sildid: , , , , , , , , , , , , ,
 • http://silverhage.com Silver Hage

  2. punktiga ei tahaks eriti nõustuda – kuiva akadeemia-speak'i ei tasuks langeda, aga samas peaks silmas pidama oma sihtrühma ka. Ma jätan näiteks päris palju žargooni (I like this word :) ) ja inglise keelt sisse, sest mu blogi polegi mõeldud laiale massile lugemiseks, vaid selle ala huvilistele. Natuke selgitan ma ka ikka, kui mingi väga spetsiifiline sõna mängu tuleb.

  3. on hea – mul just probleemiks see. Peab ilukirjanduse jälle kätte võtma, et oma sõnavara laiendada.

  6. ja 7. ma ise eriti tähelepanu ei pööra. Boldimine mind ennast segab ja SEO on, well, SEO :)

 • http://www.netiturundus.net/ Carl Rannaberg

  Teise punkti üle võib iseenesest vaielda, kuid kui su sihtgrupp on lai, siis pead kirjutama võimalikult lihtsa sõnavaraga – eriti kui sa üritad müüa inimestele midagi.
  Minu meelest on 7 ülimalt oluline, sest enamik inimesi skannib tekste internetis. Boldides saad ta pilgu korraks peatuma, millelgi olulisel.

 • http://silverhage.com Silver Hage

  Vaatasin mõned oma lemmikblogid üle just. Boldimist ülivähe kasutatud, kui siis igasugustel loenditel.

  Hea näide boldimise overkillist on Digitarga blogi http://www.digitark.ee/?p=2422

 • http://www.netiturundus.net/ Carl Rannaberg

  Ega boldimist peakski vähe olema. Kui palju boldida, siis kaob mõte asjal ära.

 • http://macblog.gotokoala.com Hendrik Sei

  Tänud Carl !

  Väga pädevad nõuanded lugeja tähelepanu köitmiseks/hoidmiseks eriti ajal kui vanakooli   (uudis)portaalid suruvad tihtilugu mitteseonduvat ja esiletükkivat reklaami otse uudislugude sisse.

 • http://macblog.gotokoala.com Hendrik Sei

  Tänud Carl !

  Väga pädevad nõuanded lugeja tähelepanu köitmiseks/hoidmiseks eriti ajal kui vanakooli   (uudis)portaalid suruvad tihtilugu mitteseonduvat ja esiletükkivat reklaami otse uudislugude sisse.

 • http://www.poraora.com/ Jack Swager

  Can you please translate the article so that many of people can read this article? free virtual games kids it will be very good for you if the post published in English.