Viimased postitused:
10 nippi, kuidas oma WordPressi veebileht kiiremaks muuta

WordPress on hea CMS (sisuhaldussüsteem) ning veelgi parem blogimisplatvorm. Kuid aeg-ajalt võib kohata WordPressi veebilehti, mis on aeglased ning mille kasutamine on seetõttu väga ebamugav. Kuna keskmine veebikasutaja soovib külastatavast veebilehest ülevaate saada mõne sekundi jooksul, siis on liigne laadimisaeg kurjast ja võib maksma minna ohtralt külastajaid ja potentsiaalseid kliente. Siin on mõned nipid, kuidas oma WordPressi veebileht kiiremaks muuta.

1. Uuenda viimase WordPressi versioonini

Iga versiooniga muutub WordPress kiiremaks, turvalisemaks ning tõhusamaks. Lae alla viimane eestikeelne või rahvusvaheline versioon. Enne uuendamist aga pea meeles, et kõik praegused pluginad ei pruugi uue versiooniga töötada.

2. Uuenda praegusi ning eemalda mitte kasutusel olevad pluginad

Eemalda pluginad, mida sa ei kasuta. Deaktiveeri ning kustuta nad pluginate kaustast serveris. Deaktiveeritud pluginad muudavad su veebilehe aeglasemaks, sest WordPress peab kontrollima, kas plugin on kasutusel või mitte. Uuenda ka oma aktiveeritud pluginad viimasele versioonile. Enne uuendamist aga uuri, kas plugin toetab sinu kasutusel olevat WordPressi versiooni.

3. Vähenda PHP- ja andmebaasipäringuid

Iga kord kui su veebileht laeb, teeb brauser mitmeid päringuid. Mõistlik on mitmed need päringud kirjutada PHP asemel HTML-s, sest siis ei tehta päringut vaid brauser loeb HTML-i.

Üks võimalus näidata palju tehakse päringuid ning kaua see aega võttis, on sisestada see kood WordPressi footer.php faili:

<?php echo get_num_queries(); ?> queries in <?php timer_stop(1); ?> seconds.

Teine ning palju ülevaatlikum võimalus on alla laadida WPTuner plugin. See plugin näitab näiteks, mis päringud tehakse ning kui palju nad aega võtavad.

wptuner

Tavaliselt tehakse header.php failis palju päringuid andmebaasist väärtuste kohta, mis on määratud administraatori paneelis. Neid päringuid on võimalik vähendada kirjutades need väärtused otse faili. Seda pole mõistlik teha siis, kui antud WordPressi teema on avalikuks kasutamiseks, sest siis võivad inimestel olla erinevad eelistused. Kuid kui kasutajaks on üks isik, siis on see tugevalt soovitatav.

Näiteks header.php kood:

<html xmlns="http://www.w3.org/1999/xhtml" <?php language_attributes(); ?>>
<head profile="http://gmpg.org/xfn/11">
<meta http-equiv="Content-Type" content=" <?php bloginfo('html_type'); ?>; charset=<?php bloginfo('charset'); ?>" />

Võib väga vabalt välja näha ka selline:

<html xmlns="http://www.w3.org/1999/xhtml" dir="ltr">
<head profile="http://gmpg.org/xfn/11">
<meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=UTF-8" />

Sa võid ka:

 • Muuta css-faili aadressi staatiliseks
 • Muuta pingbacki aadressi staatiliseks
 • Muuta RSS-i aadressi staatiliseks
 • Eemaldada WordPressi versiooni pärimine lisades selle koodi:
  <?php remove_action('wp_head', 'wp_generator'); ?>
 • Muuta blogi nime ning kirjelduse staatiliseks
 • Eemaldada Really Simple Discovery Code ja Windows Live Writer lisades need 2 rida:
  <?php remove_action('wp_head','rsd_link'); ?>
  <?php remove_action('wp_head','wlwmanifest_link'); ?>

4. Installeeri vahemälu plugin

Kui su veebilehel on suur hulk külastajaid, siis on mõistlik kasutada, kas WP Cache või WP Super Cache pluginat. Need pluginad loovad staatilise versiooni sinu veebilehest ning selle asemel, et iga külastaja jaoks tehakse eraldi PHP- ja andmebaasipäringuid, serveeritakse talle ette hoopis veebileht HTML kujul, milles pole ühtegi päringut andmebaasile.

wpsupercache

5. Optimeeri andmebaas

Iga kuu peaksid sa käima PhpMyAdminis ning optimeerima oma veebilehe andmebaasi. Otsi üles oma WordPressi andmebaasi tabelid ning vali Check Boxes ja seejärel alt hüpikmenüüst Optimize table.

optimeeri-andmebaas

Sama töö teeb ka ära Optimize DB plugin.

6. Keela hotlinking

Hotlinking tähendab seda, et teised kodulehehaldajad kasutavad sinu veebiserveris asuvaid pilte enda veebilehel. See tähendab seda, et iga kord kui nende veebilehte külastatakse, laetakse sinu serverist alla antud pilt või pildid. Selle keelamiseks tuleb muuta .httaccess faili. Lisa järgmised read:

#keela piltide hotlinking
RewriteEngine on
RewriteCond %{HTTP_REFERER} !^$
RewriteCond %{HTTP_REFERER} !^http(s)?://(www\.)?netiturundus.net [NC]
RewriteCond %{HTTP_REFERER} !^http(s)?://(www\.)?google.com [NC]
RewriteCond %{HTTP_REFERER} !^http(s)?://(www\.)?google.ee [NC]
RewriteCond %{HTTP_REFERER} !^http(s)?://(www\.)?feeds.feedburner.com/netiturundus [NC]
RewriteRule \.(jpg|jpeg|png|gif)$ – [NC,F,L]

Antud read lubavad netiturundus.net, google.com, google.ee ja netiturundus.net Feedburneri lehel alla laadida pilte netiturundus.net (sest see .htaccess asub seal) serverist. Kindlasti luba RSS-i aadress, sest muidu ei näe RSS-lugejad pilte.

7. Vähenda Javascripti failide mahtu

Javascripti failid laetakse peaaegu igal leheküljel ning kui need on suured failid, siis võivad need võtta palju andmelaadimismahtu. Sellepärast on mõistlik Javascripti failide mahtu väiksemaks muuta Javascript Compressori või JSCompressoriga.

8. Vähenda pildifailide mahtu

See on iseenesestmõistetav. Pildid aitavad su blogipositusi muuta elulisemaks, kuid suure resolutsiooni ja kõrge kvaliteediga piltide laadimine võtab jällegi kaua aega. Et piltide mahtu vähendada võid kasutada mõnda neist tööriistades:

 • Shrink-O-Matic
  See programm saab hakkama nii JPG, GIF kui ka PNG failidega. Lihtsalt tõsta failid programmikasti ning optimeeri nad sellise resolutsiooni ja kvaliteediga nagu sa ise soovid.
  shrink-o-matic
 • Smush.it
  See veebipõhine tööriist optimeerib pildifailid väikseima mahuni ilma kvalideedikaotusteta.
 • WPSmush.it
  Sama funktsiooniga, mis eelmine, kuid plugina kujul.

9. Vähenda HTTP päringuid

Tavaliselt on veebilehtedel mitu Javascripti ja CSS-faili, mida laetakse iga kord kui veebilehte külastatakse. Iga kord kui mõnda neist faili laetakse, teeb brauser HTTP päringu serverile ning see muudab veebilehe laadimise aeglasemaks. Selleks, et kiirendada veebilehte liida ühte faili kokku nii Javascripti kui ka CSS-failid. Selleks saab kasutada ka PHP Speedy WP pluginat, kuid see ei tööta kahjuks cache-pluginatega. Samuti kui veebilehe kujundus kasutab mitmeid pildifaile taustaks, siis on mõistlik kasutada CSS-sprite tehnikat, kus laetakse vaid üks pildifail ning CSS-failis määratakse erinevad asukohad tolles failis.

10. Ole kindel, et pluginad su veebilehte katki ei tee

Juhul, kui plugin lakkab miskipärast töötamast või see välja lülitada ning selle kood on teemas olemas, siis võib see halvimal juhul veebilehe ära lõhkuda. See tähendab seda, kuvatakse PHP-viga, peale mida ülejäänud veebilehte enam edasi ei laeta. Selle välitmiseks tuleks kasutada selle koodi:

<?php plugin_name(); ?>

asemel hoopis seda koodivarianti:

<?php if (function_exists('plugin_name')) { plugin_name(); } ?>

Lisanipp:

Kui su WordPress kasutab palju pluginaid, siis võib juhtuda, et ühel hetkel saab serverile eraldatud mälu otsa (32MB originaalis) ning veebilehe asemel näed vaid sarnast rida:

Fatal error: Allowed memory size of 33554432 bytes exhausted (tried to allocate 122880 bytes) in /www/netiturundus/public_html/wp-content/plugins/google-sitemap-generator/sitemap-core.php on line 1741

Selle parandamiseks tuleb võtta lahti wp-config.php fail ning leida järgmine rida:

define('WP_MEMORY_LIMIT', '32MB');

ja muuta see selliseks:

define('WP_MEMORY_LIMIT', '64MB');

Mis nippe kasutad sina, et oma WordPressi lehte kiiremaks muuta? Jaga neid kommentaarides ka teistega.


»crosslinked«

Sildid: , , , , , , ,