Viimased postitused:
10 kiiret nippi, kuidas otsida Google’s nagu ekspert

Juhul, kui sa oled nagu mina, siis kasutad sa Google otsingut mitu korda päevas. Kui sa pole just hardcore otsimootoriturundaja või arvutinohik, siis ilmselt trükid sa enamasti otsingukasti paar sõna ja vajutad "Otsi" nuppu. Seejärel muudad sõnu nii kaua kuni oled leidnud enda jaoks rahuldava tulemuse. Kuid Google otsingut on võimalik ka efektiivsemalt kasutada - selleks koostasin nimekirja kümnest nipist, mis võivad sulle abiks olla.

 1. Otsi fraasi
  Oletame, et sa otsid infot tasuta veebilehtede kohta. Selle asemel, et trükkida otsingukasti tasuta veebileht, saaksid sa ilmselt parema tulemuse, kui kirjutad sinna "tasuta veebileht". Viimane on parem seetõttu, et Google otsib veebilehti, kus need kaks sõna on kõrvuti. Esimese variandi puhul näitab ta aga lehti, kus sõnad tasuta ja veebileht on veebilehel suvalises kohas ja ei pruugi üldse kõrvuti olla.
  Näide: "tasuta veebileht"

 2. Eemalda tulemustest sõnu
  Tihti on otsitulemuste seas veebilehed, milles sisaldub küll sinu otsisõnu, kuid on hoopis millestki muust, mida sina otsid. Neid tulemusi saab eemaldada lisades otsisõnadele miinusmärgiga otsisõna. Ehk siis kui me otsiks, kust on võimalik veebilehti tellida raha eest, siis ilmselt ei soovi me tulemusi tasuta veebilehtede kohta. Seega tuleks otsingukasti kirjutada: veebileht -tasuta.
  Näide: veebileht -tasuta

 3. Otsi kindla veebilehe lehekülgi
  Vahel on nii, et veebilehe ülesehitus on niivõrd keeruline või selles on ilmatuma palju alalehti ning otsimise võimalus puudub või see on puudulik. Sellisel juhul on abiks operaator site:, millega Google leiab lehti ainult vastavalt domeenilt. Ehk siis otsides site:www.netiturundus.net google, siis oleks otsitulemustes ainult lehed siit saidilt, kus on olemas sõna google. Vahel on site: operaator hea ka juhul, kui mõne saidi esileht ei anna ühtegi linki (seal on kirjas Under Construction vms). Site:www.domeenimi.com otsingukasti trükkides annab vastuseks kõik antud domeeni leheküljed, mis Google indeksis olemas on. Pea meeles, et peale koolonit ei tohi vahe olla.
  Näide: site:www.netiturundus.net google

 4. Otsi failitüübi järgi
  Kasutades filetype: operaatorit on võimalik otsida failitüübi järgi. Näiteks kui sa soovid leida pdf-faile, milles on juttu internetiturundusest, siis oleks otsing selline: filetype:pdf internetiturundus. Milliseid failitüüpe Google ära tunneb näed siit tabelist.
  Näide: filetype:pdf internetiturundus

 5. See või teine
  Tavaliselt otsides tulevad tulemustes välja lehed, kus on olemas kõik otsisõnad. Kuid kui sa soovid, et tuleks välja ainult ühe või teise otsisõnaga tulemus, siis on võimalik kasutada OR operaatorit. Selle operaatori puhul on oluline, et see oleks trükitähtedena.
  Näide: veebileht OR koduleht

 6. Leia definitsioon
  See töötab küll ainult inglisekeelse otsingu puhul, kuid on kindlasti kasulik teada. Definitsiooni leidmiseks tuleb kasutada define: operaatorit.
  Näide: define:internet

 7. Otsi tiitlist
  Mõnikord ei piisa, kui otsingufraas on veebilehel olemas. Antud leheküljel võib jutt olla hoopis muul teemal. Sel juhul on mõistlik kasutada intitle: või allintitle: operaatorit. Esimese puhul otsitakse tiitlist ainult koolonile järgnevat sõna ning ülejäänud sõnu ka sisutekstist. Teise variandi puhul otsitakse kõiki sõnu tiitlist.
  Näide: allintitle:tasuta veebileht

 8. Otsi URL-ist
  Sarnaselt tiitlist otsimisele on võimalik ka otsida veebilehtede URL-ist. Selleks tuleb kasutada inurl: või allinurl: operaatoreid. Nende puhul jällegi esimene otsib ainult koolonile järgnevat ning teine otsib kõiki sõnu URL-ist.
  Näide: allinurl:tasuta veebileht

 9. Otsi sisutekstist
  Jällegi analoogne eelnevatele operaatoritele. Kasutades intext: või allintext: operaatorit otsib Google välja tulemused, kus otsisõnad on sisutekstis.
  Näide: allintext:tasuta veebileht

 10. Otsi numbreid vahemikus
  Harva kasutatud, kuid kasulik nipp. Kui sa soovid leida näiteks olümpiamängude kohta infot, mis toimusid vahemikus 1992 ja 2000, siis tuleb otsingukasti trükkides panna kahe arvu vahele kaks punkti. Samuti võib kasutada seda hindade või muude numbrivahemike otsimisel.
  Näide: olümpiamängud 1992..2000

Google otsingul on olemas veel mitmeid operaatoreid ning nippe, kuid need 10 on minu meelest kõige kasulikumad. Tead mõnd lahedat nippi või kasutad tihti mõnda selles nimekirjas olevat, siis anna kindlasti kommentaarides teada.

»crosslinked«

Sildid: , , , , , , ,
 • kaur

  3 on rakendatav ka domeenile:

  site:.ee
  site:delfi.ee
  ja on sellisena palju kasulikum kui täpne määrang (site:www.delfi.ee).

 • http://www.netiturundus.net/ carl

  Aitäh selle nipi eest. site:delfi.ee on tõesti kasulik, kui vaja otsida ka alamdomeenide pealt.

 • http://boa.ee ap

  spagett site:ee
  kasutan üsna tihti, kuigi on selge et pool eestikeelsetest veebilehtedest ei ole .ee lõpuga.

 • http://no.spam.ee/~kaur kaur

  ma ise kasutan seda site:.ee variant kogu aeg.
  näiteks google “kaur” annab miljard tulemust, kuna see on indias sihkidel tavaline nimekomponent.
  google kaur site:.ee on enamasti see, mida vajan.

 • Pingback: Tweets that mention 10 kiiret nippi, kuidas otsida Google’s nagu ekspert | netiturundus.net -- Topsy.com()

 • http://www.netiturundus.net/ carl

  Google.ee otsingus on olemas võimalus ka märkida, et ta otsiks ainult eesti lehti. Sel juhul pole tulemustes ainult .ee lõpuga vaid ka näiteks blogspoti blogides ja wikipedias ning mujal ilmunud kraami. See .ee piirab liialt minu meelest.

 • http://no.spam.ee/~kaur kaur

  no ma muidugi tean seda otsi-ainult-eesti-lehtedelt võimalust, a see site:.ee on palju kiirem ja enamasti piisav.

 • http://www.okia.ee Kaupo Kalda, OKIA

  Hää lugu, mul on sama teema kohta blogi adminnis juba pikemat aega poolik draft, aga eks ma kirjutan selle lõpuni ikka :)

 • http://www.netiturundus.net/ carl

  Hehe. Kusjuures mul mõlkus see juba vähemalt kuu aega meeles, et peaks kirjutama :)

 • http://www.e-majandus.ee/ Jaanus E-majandus.ee

  Soovitan kõigile seda artiklit lugeda. Väga head näpunäited Google efektiivsemaks kasutamiseks otsinguis. Samas, kui Teil on tihti tarvis otsida mingeid tooteid või teenuseid Eestist, soovitan tehe otsing http://www.e-majandus.ee keskkonnas. See pole veel küll väga täiuslik ning paljud vasted veel puuduvad, kuid areneme iga päev ja soovime pakkuda parimat. Kuna tegemist on tööriistaga ettevõtteile, siis haldavad keskkonda ettevõtjad ise läbi sinna loodud virtuaalesinduste.

 • http://www.e-majandus.ee/ Jaanus E-majandus.ee

  Soovitan kõigile seda artiklit lugeda. Väga head näpunäited Google efektiivsemaks kasutamiseks otsinguis. Samas, kui Teil on tihti tarvis otsida mingeid tooteid või teenuseid Eestist, soovitan tehe otsing http://www.e-majandus.ee keskkonnas. See pole veel küll väga täiuslik ning paljud vasted veel puuduvad, kuid areneme iga päev ja soovime pakkuda parimat. Kuna tegemist on tööriistaga ettevõtteile, siis haldavad keskkonda ettevõtjad ise läbi sinna loodud virtuaalesinduste.